Obec Rudňany

Opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID 19 účinné od 3.3.2021

stop

Uznesenie vlády SR k návrhu na prijatie opatrení podľa čl. 5 ods. 4 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov – sprísnenie COVID-19 opatrení od 03.03.2021

Uznesenie vlády SR č. 123/2021 na prijatie opatrení - účinnosť od 3.3.2021

Nové prijaté opatrenia účinné od stredy 3. marca 2021, a týkajú sa:

• úplný zákaz vychádzania od 5.00 ráno až po 1.00 h v noci, z ktorého budú existovať len výnimky na presne určené situácie, a to v čase od 5.00 do 20.00 h.
  • Výnimka na vychádzky do prírody mimo okres sa ruší. V prípade obyvateľov Bratislavy bude platiť možnosť vychádzok v rámci kraja a pre obyvateľov Košíc s možnosťou aj do okresu Košice-okolie.
  • Prezenčne by mali chodiť do práce len ľudia, u ktorých je to nevyhnutné. Bude potrebné mať vystavené potvrdenie od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce.
  • V obchodoch a mestskej hromadnej doprave bude od 8. marca povinné nosenie respirátora FFP2. Vo všetkých interiéroch bude respirátor povinný od 15. marca. Opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré používajú rúško.
  • V obchodoch sa bude striktne vyžadovať dodržiavanie minimálnej plochy 15 m2 na jedného zákazníka. Dôchodcovia dostanú dôrazné odporúčanie, aby nakupovali vo vyhradených hodinách.
  • Predškolská a školská dochádzka bude umožnená pre deti zamestnancov, ktorí musia chodiť do práce prezenčne. Ide o žiakov v materských školách a na prvom stupni základných škôl. Zamestnanci a žiaci sa budú testovať dvakrát do týždňa samotestami.
  • Pozitívne testovaní ľudia dostanú zrozumiteľnú informáciu „Cesta pacienta s ochorením Covid-19“, vrátane odporúčaní na domácu liečbu a tiež zoznam kvalitných pulzných oxymetrov s uvedením kritických hodnôt kyslíkovej saturácie.
  • Nové pravidlá dostanú aj ambulantní lekári, ktorí budú mať aktualizovaný štandardný postup s metodikou manažmentu pacienta, aby sa napríklad nestávalo, že sa im pozitívni pacienti nevedia dovolať. Budú mať aj povinnosť viesť si presnú evidenciu komunikácie s pozitívne testovanými pacientmi.
  • Stratégia očkovania sa aktualizuje na základe dostupných dát z klinického skúšania. Obnoví sa aj Covid automat v súlade s prijatou stratégiou testovania a ďalšími opatreniami.
  • Urýchlene by sa malo spustiť týždenné sekvenovanie minimálne 500 náhodne vybraných pozitívnych vzoriek ochorenia Covid-19. Raz za dva týždne by sa mali pretestovať všetky pozitívne vzorky na prítomnosť mutácií britského a juhoafrického variantu.
  • Osoby pozitívne testované na covid nebudú môcť chodiť do obchodu či vychádzať z domu na rôzne účely. Navštíviť budú môcť v odôvodnenom prípade iba lekára alebo lekáreň. Doterajšiu výnimku, ktorá im umožňovala napríklad vstup do potravín, by mal od 8. maca zrušiť hlavný hygienik.
  • Sprísni sa režim na hraniciach. Povinná bude registrácia v aplikácii e-hranica a na vstup do krajiny bude platiť podmienky maximálne 72 hodín starého negatívneho testu pre pendlerov zo susedných krajín (ráta sa aj s možnosťou testovania priamo na hraničnom prechode). Podobne ako v minulosti sa zavedie e-karanténa, ktorej spustenie sa očakáva do konca apríla. Po jej zavedení dostanú prichádzajúci ľudia možnosť vybrať si medzi domácou a štátnou karanténou.
  • Pre všetkých členov domácnosti, ktorí musia byť v karanténe, sa zavedie Covid-príplatok. Má motivovať ľudí striktne dodržiavať karanténu. Zvýši sa aj pandemická práceneschopnosť a ošetrenie člena rodiny.
  • Zintenzívnia sa náhodné fyzické kontroly dodržiavania karantény, a to aj v rámci dodržiavanie e-karantény.
  • budú sa zverejňovať počty vykonaných kontrol, udelených pokút a exemplárne prípady.

Prílohy

123_2021 uznesenie vlády.pdf

Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 340,45 kB
Dátum vloženia: 2. 3. 2021 10:48
Dátum poslednej aktualizácie: 2. 3. 2021 11:08
Autor: Správca Webu

Aktuálna teplota

27.9.2021 09:48

Aktuálna teplota:

14.7 °C

Vlhkosť:

Rosný bod:

9.7 °C

Video o obci

Odvoz Odpadu Aplikácia

Chcete byť včas informovaní o harmonograme vývozu odpadu v našej obci?

Stiahnite si zdarma mobilnú aplikáciu Odvoz Odpadu a vyberte si našu obec.

Vysielanie z kostola
kostol

Návštevnosť:

ON LINE: 2
TÝŽDEŇ: 103
CELKOM: 398547

mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

COVID INFO

covid